• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular
Bilecik Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 7,5546   7,5682
EURO 8,8050   8,8209
       
Özlü Sözler
Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. (Mustafa Kemal Atatürk)
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 47
Dün: 68
Toplam: 18819
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

1800’lü yılların ortalarında, Amerika’da bir tekstil fabrikasında çalışan kadınlar; daha iyi çalışma koşulları, emeklerinin karşılığında hak ettikleri ücret ve daha iyi yaşam için mücadele vermeye başlarlar. Uzun mücadelelere rağmen bir sonuç elde edemeyince 8 Mart 1908 günü, haklarını alabilmek için son çare olarak greve giderler. Ancak iş yeri sahipleri bu greve çok sert şekilde müdahale eder. Grev sürerken kadınların fabrika binasında olduğu bir gün beklenmedik bir olay yaşanır ve yangın çıkar. Yangında; fabrika etrafına kurulan barikatları aşamayan 129 kadın işçi yanarak can verir.

 

Dünya Kadınlar Günü; bu elim olayın hemen adından değil, tam 53 yıl sonra, 26-27 Ağustos 1910'da, Danimarka'da  toplanan İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında dile getirilir ve sonraki yıldan itibaren de kutlanmaya başlanır.

 

Biz biliyor ve inanıyoruz ki; yılın sadece bir günü kadınların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkarmakla, onların hak ettiği kazanımları ödememiz mümkün olmaz.

 

Bağda bahçede ya da şehirde iş dünyasının herhangi bir parçasında çalışan, ev işlerinde önemli bir rolü üstlenen ve çoğu durumda bunu tek başına yürüten kadının emeğinin hakkı, bir gün yapılacak anımsamalarla hak ettiği değeri görmüş olmaz. Hele de analık statüsü gereği, çocukların yetiştirilmesinde üstlendikleri sorumluluk ve döktükleri göz nurunun karşılığını ödemek pek mümkün değildir.

 

Bu yüzden; siyasetten ticarete, eğitimden güvenliğe, sağlıktan sanata, kamu idaresinden toprak işçiliğine kadar her alanda kadının sosyal statüsünü tanımak ve engelleme yapmamak gerekir.

 

Bu bilinç ve şuur içerisinde tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

 

Saygı ve Sevgilerimizle,

 

Çengeller Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği


08.03.2020

Okunma Sayısı: 233


3.235.101.50
DİĞER HABERLER

Bilecik Gölpazarı Çengeller Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top